אוקיי אז התחלתם טיפול רגשי בילד והמטפל מבקש מכם להגיע להדרכת הורים. אתם לא יודעים מה זה בדיוק אבל לא מוצאים את הזמן או האומץ לשאול .

במסגרת הטיפול בילדים אני נותן הדרכת הורים הדרכת ההורים מתקיימת בתכיפות משתנה בהתאם לסיבות שבגללן הגיעו אליי לטיפול כאשר המינימום למפגשים עם ההורים הינו אחת לחודש אולם בד"כ בתכיפות של אחת לשבועיים או שבוע.

הנה מספר שאלות ותשובות נפוצות לגבי הדרכת הורים שהורים שואלים אותי.

"מהי הדרכת הורים ?"

הדרכת הורים היא מפגש שלי עם הורים שילדם מטופל אצלי. בהדרכה עצמה יש אפשרות להתעדכן במה שעובר על הילד בגן או בבית ספר ובבית וללמוד על היחסים שלו עם הקרובים לו מנקודת המבט של ההורים. ההדרכה עצמה היא טיפולית-חינוכית. למה הכוונה? הכוונה שהמפגש עצמו  יכול להיות דומה לטיפול בכך שהוא נוגע במקומות עמוקים הקשורים ליחסים בין ההורה ולילד אבל יש גם שונות מכיון שמדברים על גבולות, על התנהלות עם הילד. אלו אלמנטים חינוכיים יותר המעלים נושאים שהרבה פעמים ההורים אינם מודעים אליהם. מטרתה של 'הדרכת הורים' היא להקנות להורים כללי התנהגות רצויים ,ללמוד דרכים לחינוך ולטיפול בילד ובחלק אחר מהמקרים מקנים להורים דרכי התנהגות רצויות בחייהם שלהם, המשפיעות בעקיפין על התנהגות ילדיהם.

"מתי צריך הדרכת הורים ?"

הדרכת הורים עשויה להינתן כתוספת לטיפול פסיכולוגי בילד או בנפרד. כאשר ילד צעיר מגיע לטיפול אישי עקב קשיים רגשיים או חברתיים, מרבית המטפלים ימליצו להורים להשתתף גם בהדרכת הורים במקביל לטיפול, כדי לתמוך ולשפר את ההישגים. כאשר הילד צעיר מדי, מסרב להגיע לטיפול או מפגין בעיות משמעת והתנהגות- הדרכת הורים תתרום גם ללא השתתפות הילד בטיפול.

האם הדרכת ההורים תעזור גם לי ההורה או שזו רק תמיכה בטיפול של ילדי?

הדרכת הורים אינה מחליפה טיפול זוגי או אישי ומתמקדת ביחסים בין ההורים לילד שיפור היחסים ושינוי התנהגותו של הילד לטובה משפיעים לטובה על הרווחה של ההורים .במידה וישנם בעיות שההורים סובלים מהם ללא קשר לטיפול בילד כמו משבר ביחסים או משבר אישי מומלץ לפנות לטיפול אישי או זוגי בנוסף להדרכת ההורים.

"מהי תכיפות המפגשים ?"

בהתאם למקרה ליכולת וצורך. אבל לכל המעט אחת לחודש. ישנם הורים שמגיעים אחת לשבועיים וכאלו שמגיעים אחת לשבוע.

"האם הדרכת הורים היא כמו טיפול זוגי ?"

לא. הדרכת הורים מתמקדת בקשר בין ההורים לילד. אולם במהלך הדרכות הורים יכולים לעלות קשיים בזוגיות שאינן קשורים אך ורק לטיפול בילד במידה ואלו קשיים משמעותיים ומהותיים לתפקוד המשפחה אמליץ על טיפול זוגי בנוסף להדרכה אצלי.

"האם גם אני וגם אשתי/בעלי צריכים להגיע להדרכת הורים ולמה ?"

רצוי ככל שנית ששני בני הזוג יגיעו. בן זוג שאינו נועד בהדרכת הורים מרגיש הרבה פעמים שהשינויים והחלטות קורים ללא השתתפותו.

"בעצם למה אני צריך לבוא להדרכת ההורים ? אני לא המטופל פה נכון ?"

נכון. הבחירה בין טיפול להדרכת הורים נובעת בעיקר מהעדפות ההורה, אך באופן כללי מוטב כי כל טיפול פרטני בילד צעיר ילווה בהדרכת הורים או לכל הפחות במעורבותם במתרחש בטיפול. כאשר מדובר בבני נוער אשר מעוניינים בטיפול ומשתפים עמו פעולה, מעורבות ההורים קריטית פחות, כל עוד אין מדובר במצבים בהם נשקפת לילד סכנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן