אני מטפל נפשי ופוגש מרחוק ישראלים החיים בחו"ל והמחפשים לעצמם טיפול נפשי אונליין וכתבתי את המאמר הזה כדי לסייע לישראלים שבחו"ל ששוקלים לעצמם טיפול נפשי בחו"ל. על פי נתוני הלמ"ס יותר מ-550 אלף ישראלים מתגוררים בחו"ל וכשהם חווים משבר או לחילופין מעוניינים למצוא מקום לעצמם כפי שעשו כשחיו בישראל מוצאים את עצמם מול שוקת שבורה. הפניה למטפל מקומי במטרה לקבל טיפול פסיכולוגי לפעמים רבות אינה עונה על הצרכים שלהם ומצד שני כמות המטפלים הישראלים השוהים בעצמם בחו"ל היא דלה והמבחר מצומצם ולכן ישראלים רבים יחפשו לעצמם בשל כך טיפול נפשי אונליין ע"י מטפל ישראלי.


הסיבות לפניה לטיפול פסיכולוגי אונליין מגוונות


חרדה, דיכאון, בדידות, קשיי התאקלמות , קשיים בשינה, קשיים בזוגיות, מציאת כוחות מחודשים לשהות מחוץ לישראל, חיפוש עצמי הנובע מהצורך להסתגל לסביבה חדשה, לשפה חדשה או לקריירה חדשה, געגועים לישראל, אובדן משמעות, קשיים בזוגיות , תחושה של תקיעות. המעבר לחו"ל יכול להוביל מתחים זוגיים או משפחתיים. בדידות של הורים בחו"ל וקושי של בני הזוג למצוא את עצמם במדינה זרה ללא כיוון או מטרה. הסיבות לפניה לטיפול נפשי אונליין מגוונות וגם אופי הפונים. פונים אליי ישראלים הלומדים בחו"ל במהלך הלימודים וזקוקים לטיפול פסיכולוגי מרחוק במהלך התואר. אנשים שעשו רילוקיישין וסובלים מקשיים או מבדידות, הורים לילדים צעירים שמוצאים את עצמם בקושי רב ללא יכולת , נוודים דיגיטלים שמחפשים לעצמם עוגן .יזמות ויזמי הייטק שעברו לארה"ב, בני זוג של יזמים או אקדמאים.קצת על עצמי


אני מטפל נפשי מוסמך בעל תואר שני בטיפול  נפשי (בהתמקדות בפסיכודרמה) והכשרה בפסיכותרפיה אינטגרטיבית באוניברסיטת רייכמן המשלבת בין שיטות דינמיות לשיטות התנהגותיות, גוף ונפש. אני מטפל משנת 2009 ובעל נסיון בבריאות הנפש וכן עבודה עם ילדים ומבוגרים במסגרות שונות.בעברי הייתי מנהל בכיר בהייטק ואני מלווה בן השאר יזמים ויזמיות מתוך היכרות עמוקה עם עולמם. הפגישות הן מבוססות שיחה ומביאות לידי ביטוי שיטות חוייתיות כגון AEDP שהוא טיפול דינמי אינטגרטיבי מבוסס חוויה ופסיכודרמה. בעברי חייתי שנים רבות בחו"ל בארה"ב ובספרד כסטודנט וכמהגר ואני מכיר "מבפנים" את חווית המרחק מהארץ את מה היא מאפשרת אבל גם את הקשיים והמשברים שיכולים לצוץ כתוצאה מהחיים מחוץ לישראל. כיום אני חי בישראל וניתן לפגוש אותי לטיפול נפשי בקליניקה שלי שנמצאת בצפון תל אביב בנוסף אני מטפל בישראלים בחו"ל בשיחות וידיאו בזום או בתוכנות אחרות המאפשרות מפגש מרחוק. אני גם יצרתי את הפודקאסט "טיפול ישראלי" במטרה להנגיש טיפול נפשי בישראל גם למי שאיננו מכיר ומבין מהו טיפול נפשי וממליץ לישראלים החיים בחו"ל להחשף אליו ולסוגי הטיפול השונים
טיפול נפשי הוא תלוי שפה ותרבות

מצד אחד מתבקש כאשר אתה חיי במקום מסוים לפנות למטפל מקומי תושב המקום, מכיר את התרבות המקומית, דובר השפה המקומית ושיכול להבין ולהסביר את המורכבות התרבותית למטופלים ישראלים. אולם מה שבאופן תיאורטי יכול להיחוות כיתרון מתברר ברוב המקרים כחסרון מהותי במפגש הטיפולי.

הסיבה העיקרית היא שטיפול נפשי איננו מעשה טכני כמו פניה לרופא או למוסכניק. הטיפול הנפשי מתקיים בין שני אדם. הוא אקט של שפה , של תרבות, ושל חוויות חיים משמעותיות הקשורות לתרבות והיסטוריה משותפת. פעמים רבות השעה הטיפולית כוללת בחובה שימוש באסוציאציות,, במטאפורות , בחיבורים שהם טבעיים בתוך התרבות הישראלית וכאשר פוגשים מטפל זר אסוציאציות אלו ורפרנסים אלו "אובדים בתרגום" אם זה היכולת לתאר את החוויה בטירונות או בביה"ס היסודי ועד הקשיים החברתיים והסוציאליים כילד שהוריו עלו ממרוקו החיי ברמת אביב בשנות השישים.


שלומו ידוב שעלה מארגנטינה לישראל שר ש"בלילה הוא חולם בספרדית" גם אחרי שנים רבות בחו"ל ושליטה מופלאה בשפה המקומית לשפת האם אין תחליף ולמעשה שפת האם שנלמדה בגיל הינקות מעלה זכרונות ותחושות ואסוציאציות בעברית. המטופלים חושבים וחולמים בעברית ונאלצים לתרגם את התחושות והמחשבות לשפה המקומית וגם אם השליטה בשפה המקומית היא מצויינת פעולת התרגום כשלעצמה מאבדת חלקים רבים רגשיים ונפשיים שמקבלים מקום ובאים לידי ביטוי בשפת האם. ובשל כך פעמים רבות פונים אליי ישראלים שניסו טיפול פסיכולוגי ע"י מטפל מקומי ובסופו של דבר שמשהו לא מסתדר, שקשה להם להסביר את הרגשות והתחושות בשפה זרה ושההיסטוריה האישית שלהם בישראל לא מובנת על ידי מטפל שאיננו מכיר את החברה והתרבות.יש היצע נמוך של מטפלים ישראלים החיים בחו"ל


ישנה כמות נמוכה של מטפלים נפשיים ישראלים בחו"ל מסיבות מגוונות, מטפלים החיים בחו"ל חייבים לעמוד בתקינה המקומית, להשלים תארים או תעודות או מבחנים הקשורים למקום אחרת לא יוכלו לטפל . ולכן ישראלים שמחפשים מטפל כזה לא ימצאו משום שמרגע שמטפל ישראלי מקומי לא יוכל לתת מענה וההיצע מצומצם.מהן הסיבות העיקריות לפניה לטיפול נפשי אונליין ?

 

לטיפול נפשי מרחוק פונים סביב קשיים נפשיים שאינם בהכרח קשורים לחיים בחו"ל, תקיעות , אבל גם ממקומות של חיפוש עצמי ורצון לצמיחה והתפתחות. ובד"כ סביב הסוגיות הבאות:

 • חרדה
 • דכאון
 • עצבות
 • ריקנות
 • משבר וטראומה
 • קשיים בזוגיות
 • קשיים בהורות
 • קשיים במציאת זוגיות
 • קושי חברתיים בהתאקלמות
 • קשיים בסביבה המקצועית החדשה
 • קשיי תרבות ושפה
 • חיפוש אחר משמעות בסביבה החדשה
 • בדידות
 • קשיים במרחק מישראל
 • קשיים בהתאקלמות

 

ניתן לראות שחלק מהסיבות אוניברסליות, חרדה ודכאון, בדידות וקשיים בזוגיות כל אלו ועוד סיבות רבות שאינן קשורות למעבר למדינה אחרת אולם בנוסף לסיבות ה"רגילות" חשוב להבין דבר אחד משמעותי :

המעבר לחו"ל יכול להוות טריגר להצפת קשיים
לעיתים המעבר לחו"ל גם אם טומן בחובו יתרונות רבים למי שעבר מהווה טריגר. אם בישראל יש רשת חברתית תומכת , חברים, שפה ותרבות, הורים שעוברים עם הילד, וגם רוטינות , הרי שהמעבר למדינה חדשה יחד עם כל היתרונות הגלומים בכך דורש הסתגלות

לפעמים לאחד מבני הזוג יש סיבה משמעותית למעבר והשני "מלווה" למשל יזמים או עובדים לחו"ל מוצאים את עצמם מהר בסביבת עבודה המוקפת באנשים ובקשרים חדשים ואכן יש להם צורך להתמודד עם המעבר אבל מכיון שהמוטיבציה העיקרית שלהם בתהליך המעבר היא להסתדר ולהצליח בעבודתם יש כוחות פנימיים שעוזרים להם להתמודד עם קשיי המעבר. לעומת זאת לבן / בת הזוג פעמים רבות ויתרו על קריירה או קשרים חברתיים , התייחס למעבר כאל הרפתקאה אולם לאחר תקופה קצרה מוצאים את עצמם מבודדים , ללא עיסוק משמעותי ולא קשרים חברתיים משמעותיים. שעות רבות עוברות בבדידות ללא בן או בת הזוג שהם בעצם הקשר העיקרי והתחושה הזאת של למצוא את עצמך במקום זר, ללא חברים או תעסוקה משמעותית יכולה ליצור קשיים ומתח הן לבן או בת הזוג והן לזוגיות עצמה. ובמקרה הזה יתכן שיפנו לטיפול זוגי מרחוק או שאחד מבני הזוג יחפש לעצמו טיפול פסיכולוגי אונליין.

 


טיפול אונליין להורים צעירים

"דרוש כפר לגדל ילד" הוא משפט המסמל שכשילד נולד ישנה מערכת חברתית שלמה שעוטפת אותו. ההורים, הסבא והסבתא, הגן, טיפת חלב, חברים וחברות שהם גם הורים עם ילדים בגיל דומה, אחים ואחיות, סבא וסבתא כל אלו בישראל עוזרים להורים הצעירים להתמודד עם ההורות שלהם, לעשות "ונטילציה" לקשיים , לחלוק רגשות של שמחה, לעשות בייביסיטר. כל אלו במעבר לחו"ל נעלמים והורים רבים צעירים שעברו לחו"ל מוצאים עצמם ללא עזרה פיזית או נפשית , ללא מי שיכול להחליף ל, ללא מי שניתן להתייעץ אית מה שמוביל גם כאן למתח , לחרדה ולקשיים שמובילים לפניה לטיפול פסיכולוגי אונליין.

המעבר כפתרון קסם לקושי שמתקיים כבר בישראל
לעיתים הייתה צפיה שהמעבר לחול יפתור בעיות שהיו כבר בישראל. קשיים שונים שלא קיבלו מקום ולכן ישנה צפיה אולי אפילו לא מודעת שמעבר כזה יגרום לשינוי והפנטזיה להגיע למקום חדש ולפתוח דף חדש פוגשת מציאות של התמודדות וקושי עם המעבר. הפנטזיה הייתה שבמקום החדש כל הבעיות שסבלנו מהם בישראל יעלמו אולם ברוב המקרים המעבר לחו"ל דורש יכולות וכוחות ובסופו של דבר אחרי שאדם משתקע במקום חדש הוא עדיין נדרש לקיים יחסים, חיי עבודה ומשפחה. המפגש עם העובדה הזאת ללא רשת תמיכה ואכזבה מכך ש"הבעיה לא נפתרה" מביאה מטופלים לפניה לטיפול פסיכולוגי מרחוק

 


טיפול אונליין  בנוודות דיגיטלית


היום כתוצאה מחדירה של טכנולוגיות לעבודה מרחוק, והשינוי בהרגלי העבודה והפיקוח מאפשרים לאנשים רבים להיות נוודים דיגיטליים. לבחור מקום שבו יחיו שהוא בדרך כלל זול, מתאילנד,והקריביים, ועד בולגריה. ולעבד מאותו המקום כאשר בדרך כלל שוהים מספר חודשים וממשיכים הלאה למקום הבא. מדובר על סגנון חיים שכולל בתוכו רוח הרפתקנות ועבודה. לעיתים אפילו מצליחים לחסוך סכומים משמעותיים בעקבות הפערים בעלויות בין המדינות ששוהים בהם לבין מחיה בישראל. לנוודים הדיגיטליים נודדים לעיתים עם שותפים לדרך ולעיתים למקום שמעניין אותם ואותם נדודים יכולים ליצור תחושה של תלישות אצל חלק מהנוודים וקושי ליצור קשרים עמוקים עם מי שסביבם משום ההנה שאו הם או מי שמקיף אותם נמצא כאן לזמן קצר ולכן הקשרים ארעייים ופעמים רבות שיטחיים מה שיור תחושת בדידות קיומית כאשר אין לנווד הדיגיטלי אדם אחר שאיתו הוא יכול לחלוק את התחושות והרגשות העמוקים, את מה שעובר עליו לטוב ולרע. השילוב בין טיול ועבודה יוצר קושי נוסף משם שכאשר ישנו רצון לחזור למקום קבוע נוצר קושי סביב הרגלי הנוודות והוויתור או הפחד לוותר על התנועה הבלתי פוסקת יוצרת הימנעות מהשתקעות במקום אחד ובשל כך עוצרת התפתחות נפשית וחברתית.מציאת זוגיות


מעבר כרווק או רווקה למדינה חדש או פריה מסוגיות קיימת יכולה ליצור קשיים במציאת זוגיות במידה ומחפשים בן או בת זוג ישראלים ההיצע מטבע הדברים מצומצם ביחס לחיים בישראל , במידה ומחפשים בן זוג מקומי ישנם קשיי שפה, תרבות ויכולת ליצור קשרים כמהגר.


כמה מילים על החסרונות בטיפול נפשי מרחוק


לחלק מהמטופלים למפגש פיזי והגעה לקליניקה יש איכות "אחרת" ממפגש וירטואלי . במהלך השנים ראיתי שישנם מטופלים שלהם המפגש הפיזי חשוב, לאחרים זה לא משנה ולאחרים יש משהו בטיפול מרחוק שמאפשר דווקא משהו אחר וחדש שלא התקיים מבחינתם כשאר הגיעו לטיפול מסורתי בקליניקה.

הסוגיה השניה קשורה לקושי הנפשי עצמו ולעוצמתו.
לא לכל בעיה טיפול נפשי מרחוק יכול להועיל. במשברים קשים , פסיכאטריים נדרשת פעמים רבות רשת סיוע שלמה מקומית, יהיה זה עובד סוציאלי מקומי, פסיכיאטר שאיתו ניתן להיות בקשר טיפולי קבוע והמשתף פעולה עם הטיפול, מקרים הדורשים אשפוז, אובדנות. הפרעות אישיות, טראומות התקשרותיות, כל אלו דורשים מטפל מקומי שיכול לערב את הרשויות המקומיות במידה ויש צורך בכך כדי לתת סיוע במצבי משבר. במצבים כאלו ההמלצה שלי היא חד משמעית להעזר בטיפול מקומי.כיצד מתקיימות פגישות של טיפול נפשי אונליין ?


פגישות הן בנות 50 דקות ומתקיימות אחת לשבוע או יותר בהתאם לצרכים. הפגישות מתקיימות בשעה קבועה. וחשוב לקיים אותם ממקום שמאפשר מרחב שקט, נעים ופרטי ללא הפרעות שניתן לקיים ממנו טיפול. חשוב גם שבטיפול עמו לא יהיו נוכחים אנשים אחרים כולל ילדים. התלום מתבצע בפייפאל או בביט. יש צורך כמובן במחשב עם מצלמה ומקרופון כדי לקיים את שיחות הוידיאו כיאות כאשר אני שולח לינק המאפשר כניסה לפגישת הטיפול גם ללא צורך בתהקנת תוכנה כזו או אחרת.


אני מקווה שהמאמר על טיפול פסיכולוגי אונליין הועיל. אם אתה או את מחפשים לעצמכם טיפול שכזה אתם מוזמנים ליצור קשר . אשמח לעזור.