מחשבות טורדניות הן מחשבות שחוזרות אלינו פעם אחר פעם , אנחנו מודאגים מאירוע קרב ולא מפסיקים לחשוב עליו. לחוצים ממשהו שקרה בעבודה ומנסים להבין היכן טעינו. מוטרדים ומלאי דאגות לגבי הילדים או לגבי נושא  כל נושא אחר לא פתור. מחשבות על העתיד ועל העבר הם דבר שכיח. למעשה ממחקר שנעשה בארה"ב  ב50% מהזמן אנחנו נודדים למחשבות על העבר או על העתיד.הרבה פעמים נעסוק במחשבות אלו וננסה לפתור את הבעיה. זה בסדר, אבל לעיתים מחשבות אלו "משתלטות" עלינו ואנו חושבים אותנו גם כשאנחנו אמורים לנוח, להיות בחופש או בקשר עם אנשים הקרובים לנו.

מחשבות טורדניות יכולות להופיע בקליניקה במהלך טיפול בפסיכודרמה ומופיע הרבה פעמים אצל ילדים באמצעות משחק חזרתי לפעמים ללא משמעות מובנת. הטיפול אם כן בפסיכודרמה במחשבות טורדניות יכלול קודם כל את הבאתם למרחב הטיפולי בתוך המשחק והגמשתו של המשחק והמחשבות הטורדניות.

ואצל מבוגרים? מצד אחד מחשבות חוזרות מציגות בעיה שצריך לפתור ולכן נרצה לחשוב על דברים שמטרידים אותנו. אבל גם נרצה להיות מסוגלים להיות בהווה ללא דאגות מופרזות לפתור בעיות אבל לא לאבד את שמחת החיים ואת היכולת לעשות גם דברים אחרים.  במיינדפולנס ישנה פילוסופיה שלמה לגבי ההתייחסות למחשבות לא קרואות. הנה סרטון קצרצר שמתייחס לכך.

כתיבת תגובה